KUŞADASI KAYMAKAMLIĞI
ULUSAL VE RESMİ BAYRAMLAR İLE MAHALLİ KURTULUŞ GÜNLERİ, ATATÜRK GÜNLERİ VE TARİHİ GÜNLERDE YAPILACAK TÖREN VE KUTLAMALARI
PLANLAMA KOMİTESİ KARARI
 
 
KARAR KONUSU   : 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
KARAR TARİHİ      : 30/09/2016
KARAR SAYISI      : 2016/09
 
Kuşadası Kaymakamlığı, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamaları Planlama Komitesi”, konuya ilişkin 2012/3073 Karar Sayılı Yönetmeliğin 3. Maddesinin 2. Fıkrası gereğince 30/09/2016 Cuma günü saat 10:30’da Kaymakamlık Makamında toplanmış, gündemde bulunan konuyu görüşmüş ve yapılan görüşmeler sonucunda aşağıdaki kararları almıştır:
29 Ekim 2016 Cumhuriyetimizin Kabul ve ilan edilişinin 93. Yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramıdır. 28/10/2016 Cuma günü saat: 13.00’ de başlayıp, 29 Ekim 2016 günü saat: 24.00 da sona erecek olan Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Kuşadası İlçesinde aşağıda belirtilen ilkeler ve program çerçevesinde tören ve kutlamalar yapılacaktır.
 
 1. İLKELER:
 
 1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı; Ulusal Bayram olarak, günün anlam ve önemine uygun, halkın ve tüm kamu kuruluşlarının azami derecede katılımı sağlanarak ve coşku ile kutlanacaktır.
 
 1. Kutlamalarda milli onur gereklerine uygunluk titizlikle gözetilecektir.
 
 1. Toplu törenler Atatürk Meydanında, diğer açık alan gösterileri şehrin muhtelif yerlerinde yapılacaktır.
 
 1. Tören ve gösterilerin halka sunulmak üzere hazırlandığı göz önünde tutularak uygun yerleşim düzeni sağlanacak, alan dışındakilerin ve turistlerin de töreni izlemelerine imkan sağlanacaktır.
 
Şehit aileleri ve Gazilerden törene katılmak isteyenlere ulaşım imkanı sağlanacak ve bu grup için en uygun şekilde özel bir oturma alana tahsis edilecektir.
 
 1. Gösterilerin yapılacağı alana gösteri yapanların dışında giriş olmaması ve gösterilerin düzen içinde gerçekleştirilmesi için gerekli önlemler alınacak ve gösteri alanı uygun şekilde tecrit edilecektir.
 
 1. Tören ve gösterilerde kullanılacak müziklerin seçiminde günün anlamına uygunluk titizlikle gözetilecektir.
 
 
 
 1. PROGRAM:
 
 •                                                    YER               TARİH               SAAT
2.1:ÇELENK TÖRENİ                     Atatürk Anıtı              28 Ekim 2016      13:00
 
2.2:TEBRİK TÖRENİ                      Hükümet Konağı        29 Ekim 2016      09:30
 
2.3:BAYRAM TÖRENİ                   Atatürk Meydanı        29 Ekim 2016      10:00
 
2.4:TÖREN GEÇİŞİ                         Atatürk Meydanı        29 Ekim 2016        11:00
 
2.5:DİĞER GÖSTERİLER              Muhtelif                      29 Ekim 2016  Muhtelif
 
2.6:CUMHURİYET KORTEJİ       Kısmet Oteli Kavşağı- 29 Ekim 2016       18:30
                                                                                              Atatürk Meydanı
 
 
 1. UYGULAMA:
 
3.1:BAYRAK ASILMASI:
 
Cumhuriyetimizin kabul ve ilan edilişinin 93. yıldönümü olması nedeni ile; 28 Ekim 2016 Cuma günü saat: 13.00’den itibaren resmi daireler, binalar, okullar, işyerleri, cadde ve sokaklar bayrak ve Atatürk resimleri ile süslenecek, uygun bina ve alanlar ışıklandırılacaktır.
 
3.2: ÇELENK KONULMASI:
 
28 Ekim 2016 Cuma günü saat: 13.00’de Atatürk Anıtı’na Kuşadası Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Kuşadası Belediye Başkanlığı tarafından çelenk konulacaktır. Çelenk konulmasının ardından törene katılan gruplarca saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı ile göndere bayrak çekilecektir. Tören öncesinde ve sonrasında Anıt önünde Belediye Bandosu tarafından marşlar çalınacaktır.
 
            3.3: TEBRİK TÖRENİ:
 
            29 Ekim 2016 Cumartesi günü saat: 09.30’da Kaymakamlık makamında tebrik töreni yapılacaktır. İlçe Kaymakamı, protokol mensuplarının ve halkın tebriklerini tebrikata giriş sırası ile kabul edecektir. Tebrikat töreninin düzen içinde gerçekleştirilmesinden Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü sorumlu olacaktır.
           
            3.4:BAYRAM TÖRENİ:
           
            29 Ekim 2016 saat: 10.00' da tören ve gösteri gruplarının, kamu görevlilerinin ve halkın  yerlerini almasının ardından Atatürk Meydanı'nda  aşağıda belirtilen program akışıyla Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni gerçekleştirilecektir.
 
 
 
 
                       
                        BAYRAM KUTLAMASI:
 
            İlçe Kaymakamı, beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı olduğu halde halkın, tören gruplarının ve kamu görevlilerinin Bayramını kutlayacaktır.
 
                        İSTİKLAL MARŞININ OKUNMASI:
 
                        Bayram kutlamasının ardından protokolün yerini alması ile saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı ile göndere bayrak çekilecektir.
 
                        BAYRAM KONUŞMASI:
 
                        Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma İlçe Kaymakamı tarafından yapılacaktır.
 
                        TÖREN GÖSTERİLERİ:
 
                        İlçe Kaymakamının konuşmasından sonra tören gösterileri gerçekleştirilecektir. Gösteriler, Törenler Koordinatörü tarafından; okulların, öğrenci gruplarının, konuyla ilgili tüm kurum, kuruluş ve derneklerin mevcut çalışmaları arasından günün anlamına uygun olarak seçilecek, sırasıyla ve bir düzen içerisinde gerçekleştirilecektir. Folklor gösterilerinin çeşitli yörelerden, kısa süreli ve otantik olmasına çalışılacaktır. Gösteriler arasında öğrenciler tarafından günün anlamına uygun şiirler okunacaktır.
 
                        Gösterilerin şehirde bulunan misafir gruplara ve turistlere de hitap edecek nitelik ve kalitede olmasına, tören alanında yerleşimin gösterilerin bu gruplarca izlenmesine uygun şekilde yapılmasına özen gösterilecektir.
 
                        Tören öncesinde ve sonrasında Belediye Başkanlığı Bando Takımı tarafından marşlar çalınacaktır.
 
                        Gösterilerde süre planlaması Tören Koordinatörü tarafından kesintisiz akış sağlanacak şekilde yapılacaktır.   
 
                        TÖREN GEÇİŞİ:
 
                        Gösterilerin ardından tören geçişi yapılacaktır. Tören geçişi İlçe Kaymakamı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından ayakta selamlanacaktır.
 
                        Geçiş Töreni düzeni, Tören Koordinatörü tarafından planlanıp sağlanacaktır.
 
           
            3.6: DİĞER GÖSTERİLER:
 
            28 Ekim 2016 Cuma günü saat: 13.00' dan itibaren Bayramın bitiş saatine kadar Davutlar ve Güzelçamlı Mahalleleri de dahil olmak üzere şehrin muhtelif yerlerinde bando, folklor ve bunun gibi gösteriler gerçekleştirilecektir.
            Gösteri yerleri, gösteri saatleri, gösteri grupları, Tören Koordinatörü tarafından planlanıp gerekli görevlendirme yapılarak gerçekleştirilecektir.          
 
            3.7: CUMHURİYET KORTEJİ:
 
            İlçedeki resmi, özel kurum ve kuruluşların gösteri ekiplerinden oluşturulacak Cumhuriyet Korteji, 29 Ekim  2016 saat: 19.00'da Kısmet Otel Kavşağından başlayarak, Kervansaray'a kadar gösteri geçişi yapacaktır. Kortejde bayrak, fener alayı grubu, folklor ekipleri, yerel dans grupları, spor kulüpleri ve bunun gibi gösteri nitelikli unsurlara yer verilecektir. Gösteri yürüyüşü sonrasında Kervansaray’ da Kuşadası Oda Orkestrası tarafından sanatçı eşliğinde müzik dinletisi sunulacak ve ışık gösterisi düzenlenecektir.
           
 1. GÖREV VE SORUMLULUKLAR:
 
      4.1:Törenler, Kuşadası Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nurgül SIRT tarafından koordine edilecektir.
 
     4.2: Tören Koordinatörü, tören programının eksiksiz, aksaksız ve günün anlamına uygun nitelikte gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç kadar yardımcı görevlendirebilecektir. Tereddüt edilen konularda Kaymakamlık talimatları çerçevesinde hareket edilecektir.
 
     4.3: Tören Koordinatörü çalışmalarını Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili diğer birimlerle işbirliği içinde yürütecektir.
 
       4.4: Törenlerin icrasında 28 Ekim 2016 Cuma günü çelenk töreninde; Adviye Ertuğrul Acun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet KASAP tören komutanı, Belkent Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Mehmet UYSAL sunucu, Kirazlı Selim Eren Ortaokulu Müzik Öğretmeni Derya KURNAZ İstiklal Marşının okutulması için görevlendirilecektir.
             29 Ekim 2016 Cumartesi bayram töreninde; Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ebru ERGEN  ve Şehit Kaya Aldoğan Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Erkan ARSLAN tören komutanı, Derici Mustafa Gürbüz Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Aslı ERTEKİN ve Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa DEMİR sunucu, Çakabey Ortaokulu Müzik Öğretmeni Sezin ÖZDEMİR İstiklal Marşının okutulması için görevlendirilecektir.
4.5:Törene ilişkin davetiyeler Kuşadası Kaymakamlığınca hazırlanıp dağıtılacaktır.
 
4.6:Törenlerin gerçekleştirilmesinde kurum ve kuruluşlarca yerine getirilecek görevler aşağıda belirtilmiştir.
 
BELEDİYE BAŞKANLIĞI:
 
 • Şehrin temizliği, bayraklarla donatılması,
 • Tören alanının hazırlığı, katılımcılar için oturma düzeni oluşturulması,
 • Kürsü ve ses düzeni kurulması,
 • Bando Takımının görevlendirilmesi,
 • Muhtelif alanlarda yapılacak gösteriler için ekiplerin ulaşımlarının sağlanması,
 • Kortej için Fener Alayı grubu oluşturulması,
 • Törene katılacak şehit ailelerinin, gazilerin ve öğrencilerin ulaşımlarının sağlanması,
 • Cumhuriyet Şenliği için gösteri gruplarının ve konser verecek sanatçıların temini,
 • Işık ve havai fişek gösterisi yapılması,
 • Tören Koordinatörü ile işbirliği içinde programların aksaksız olarak gerçekleştirilmesine yardımcı olunması,
 
 
İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ:
 
 • Törenler süresince trafik düzeninin sağlanması,
 • Gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınması,
 • Çelenklerin Atatürk Meydanına konulmasında iki polis memurunun görevlendirilmesi.
 
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ:
 
 • Kuşadası Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nurgül SIRT’ ın Tören Koordinatörü olarak görevlendirilmesi, bu görevliye yardımcılar verilmesi, görev yürütümüne nezaret edilmesive her aşamada gerekli desteğin sağlanması,
 • Tören sunucularının ve diğer tören görevlilerinin görevlendirilmesi,
 • Törenlerde göndere Bayrak çekilmesi için öğrenci görevlendirilmesi,
 • Okullardan bayrak ve flama gruplarının sağlanması,
 • Öğrenci gruplarının katılımın sağlanması,
 • Meydan gösterileri için görevlendirme yapılması ve bu gösterilere izleyici katılımının sağlanması,
 
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ:
 • Etkinlikler süresince tam donanımlı ambulansın hazır bulundurulması,
 • Gerekli tüm sağlık tedbirlerinin alınması,
 
AYDEM:
 
 • Elektrik kesintilerine karşı önlem alınarak kesintisiz enerji sağlanmasına,        
 
 
Oy birliği ile karar verilmiştir.
 
 
Muammer AKSOY                            Binbaşı Hasan ŞAHİN          Özer KAYALI 
Kuşadası Kaymakamı                        Garnizon Komutanı       Kuşadası Belediye Başkanı
 
 
Özgür BATÇIOĞLU    Özlem YUMLU HEKİMOĞLU         Şerafettin YAPICI                
Emniyet Müdürü              İlçe Yazı İşleri Müdürü            İlçe Milli Eğitim Müdürü        
 
 
      Canan TEMİZTÜRK                                   Nurgül SIRT
Gençlik Hzm.ve Spor Müdürü                      Tören Koordinatörü