15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ
 
Hain darbe girişiminin Milli Birlik içerisinde başarısız kılınışının 2. yıldönümü olması nedeniyle, 15 Temmuz 2018 Pazar Günü, “Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü"  olarak Kuşadası İlçesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
 15 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Adalızade Mezarlığında bulunan şehit mezarları İlçe protokolü, kamu kuruluş yöneticileri ve personeli, mesleki ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler ile  ilçe halkı tarafından ziyaret edildi. Burada şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okundu ve İlçe Müftüsü Vehbi AKŞİT tarafından dua edildi.
 Öğle namazı öncesinde Kaleiçi Camiinde şehitlerimizin ruhu için Mevlidi Şerif okundu ve namaz sonrasında halka yemek verildi.
Saat 14.00’da; Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Belediye Başkanı Özer KAYALI,  Cumhuriyet Başsavcısı Emrah YALDIZKAYA, İlçe Emniyet Müdürü Özgür SELÇUK, Jandarma Komutanı Murat ŞAHİN, İlçe Müftüsü Vehbi AKŞİT tarafından 15 Temmuz Gazisi Polis Memuru Hüseyin UZUN evinde ziyaret edildi.
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği saat 20.00’de Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulması, halk tarafından şehitlerimizin anısına 250 adet karanfilin temsili olarak oluşturulan şehitliğe  bırakılması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Daha sonra Aziz Şehitlerimizin ruhları için Kur’an okundu ve Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT tarafından dua yapıldı. Kuşadası Makbule Hasan Uçar Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Hasan AKTAŞ tarafından “Darbeler ve 15 Temmuz” konulu bir konuşma yapıldı. 15 Temmuz Gazisi Polis Memuru Hüseyin UZUN tarafından 15 Temmuz gecesi yaşananlara ilişkin bir konuşma yapıldı. Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY tarafından Milli Birlik ve Demokrasi konulu bir konuşma yapıldı. Günün anlamına ilişkin olarak öğrenciler ve bir emekli emniyet görevlisi tarafından şiirler okundu.
Tören, temsili Demokrasi Nöbeti ile devam etti. Nöbet süresince 15 Temmuz hain girişimi ile ilgili ve demokrasi ve milli birlik konulu belgeseller ve filmler gösterildi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Şehitler Köprüsünde yapılan konuşma, alanda kurulmuş büyük ekrandan canlı olarak yayınlandı. Saat: 00.13’de İlçedeki tüm Camilerde sela okunmasının ardından törenler sona erdi.
 
ŞEHİTLİK ZİYARETİ
 
MEVLİT VE YEMEK İKRAMI 
 
15 TEMMUZ GAZİSİ ZİYARETİ
 
ANMA TÖRENİ VE TEMSİLİ DEMOKRASİ NÖBETİ